Dietë humbje për humbje peshe karakteristikat e tij dhe efikasitetin e

Dietë humbje nuk është më kot quhet një nga më të popullarizuar. Të tilla popullariteti është për shkak të thjeshtësisë relative, cheapness, dhe me efikasitet të lartë, sepse respektimi i rreptë dietë, është e mundur që të humbni deri në 12 kilogramë në 2 javë!

kastravec dietë

Karakteristika të kastravec dietë

Kjo dietë përfshin përfshirjen në dietë dhe një përdorimi aktiv i trangujve. Nën përdorimi aktiv, ne e kuptojmë jo më pak se 1 kg në ditë. Është e dëshirueshme që frytet u unpaved dhe sezonale, d.m.th. të verës. Me blerjen e këtyre perimeve në dimër, që ju të merrni një hothouse produktit, dhe ajo mund të jetë e ngopur me plehra kimike.

Energjia vlera e kastravec është mjaft e ulët është 15 kcal per 100 g Dhe kjo nuk do të papritur të gjithë, si 95 për 97% e një kastravec përbëhet nga uji. Gjithashtu, bazuar në këtë cilësinë e frutave, mund të përfundohet se nuk është e nevojshme për të pirë sasi të mëdha të lëngjeve gjatë një dietë. Ju nuk keni nevojë për mbingarkesë të veshkave.

Vini re! Nëse keni vendosur të humbni në peshë, e përfitime të tjera e maskë e feta nga trangujt. Fshini fytyrën e tyre dhe atëherë lëkura juaj do të jetë e bukur dhe të njomë.

Dietë humbje jep rezultate të shkëlqyera, falë të ulët kalori fruta. Në mesin e dobishme pronat e trangujt gjithashtu mund të identifikohen:

 • Fibra përmbajtje, e cila ul nga uria.
 • Tranguj të ndihmojë në eliminimin e toksinave, toksina dhe normalizimin e traktit të tretjes.
 • Përshpejtimin e metabolizmit.

Sheqer, kripëra minerale, ure komponimet dhe të tjera të dalloj elementet e përfshira në tul e kastravec të balancuar dhe të ketë një efekt pozitiv në enët e gjakut, zemrën dhe veshkat. Në qoftë se ju vuajnë nga çrregullime të gjakut, ju të hanë kastravecë, sepse ata janë të pasura në kalium. Përveç kalium, produkti ka elemente të tilla të rëndësishme si:

 • Jodi. Është i shkëlqyeshëm për parandalimin dhe parandalon sëmundjet e gjëndrës tiroide.
 • Silici dhe squfur. Të përmirësuar pamjen e thonjtë, flokët, lëkurën.
 • Enzimat. Të ndihmojë për të zhvilluar në trup vitaminë C dhe të ndihmojë të rrisë thithjen e vitaminës B2.
 • E saponins. Nëse ju mendoni që në lëkurën e kastravec një shije të hidhur, nuk nxitojnë për të pastruar të saj ose edhe të hedhin fruta. Ajo përmban saponins, të cilat posedojnë anti-kancer aktivitet.
 • Magnez, fosfor, zink, bakër, kalcium, mangan. Të gjitha këto substanca janë edhe trangujt dhe trupi ynë ka nevojë të përditshme.

Në rregull është të hahet në kohë është relativisht e thjeshtë. Darka duhet të jetë jo më vonë se 20:00-21:00, dhe numri i servings në ditë, nga 4 deri 7. Vetë pjesë duhet të jetë e vogël, shpërndarë në mënyrë të barabartë dhe të balancuar. Por për këtë do flasim më vonë.

E rëndësishme! Feta fruta pothuajse menjëherë humbet pronat e saj. E tul të oksidohet dhe nuk është formuar një enzimë të dëmshme. Kjo enzimë e shkatërron vitaminën C. Prandaj, trangujt janë më të mirë për të ngrënë, pasi që ata kanë feta ose të gjithë fruta.

Fakt interesant! Kastravec gabimisht i referohen si perime. Si kungull dhe shalqi, ajo është një kokrra të kuqe.

Disavantazhet e kastravec dietë

Keni ndonjë dietë ka efekte anësore, dhe dietë humbje nuk është një përjashtim. E më të rrepta në dietën ju zgjidhni, më e lartë mundësia e dobësi, marramendje, si dhe përkeqësimi i thonjtë, flokët, lëkurën. Për shkak të një mjaft i fuqishëm efekt diuretik nga trupi laget nga ushqyesve. Në këtë rast, vijnë në ndihmë të një shumëllojshmëri të vitaminës-mineral komplekset për të zgjedhur të cilat ju do të ndihmojë mjeku. Pse është kaq e rëndësishme ndihmë profesionale? Si duhet zgjedhur vitaminave ose jo saktësisht mund të ndikojë negativisht në shëndetin!

Disavantazhet e dietës në trangujt mund t'i atribuohet afat të shkurtër efekt. Mbani efekt të ndihmojë të qetë nga e dietës dhe mirëmbajtjen e zakone të shëndetshme të hahet.

karakteristika të kastravec dietë

Ju nuk mund të zgjidhni këtë dietë, nëse ju keni:

 • Ulçera e duodenum ose stomak.
 • Urolitiazës ose cystitis.
 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular.
 • Gastrit me aciditet të lartë të stomakut lëng.
 • Shtatzënia apo laktacionit.

Parimet e respektimit të kastravec dietë

Nëse ju vendosni për të kthyer një paund disa prej trangujve juaj e zakonshme ditore menyja, atëherë ju jeni gjasa për të humbur peshë. Humbja e peshës është respektimin e rregullave të caktuara, një sërë masave dhe zbatimin e duhur.

 • Për të shpejtë humbje peshe të zgjidhni të ulët-yndyrë kos për tri ditë, ose çdo javë opsion në kos.
 • Produktit primar është kastravec.
 • Trangujt janë të kombinuara të përkryer me proteina ushqim vezë, mish pule, gjizë, qumësht, kos.
 • Ushqimi mund të jetë deri në 5 ditë në porcione të vogla.
 • Është e këshillueshme të pini rreth 2 litra ujë në ditë.
 • Për të arritur rezultatet do të ndihmojë në sport.
 • Për të abuzuar me të fruta nuk është e nevojshme, ajo është më mirë për të zgjedhur sheqer apo zëvendësuar ata ndonjëherë perime.

Çfarë produkte për të zgjedhur kur ju kastravec dietë

Çfarë është e lejuar për të ngrënë, nëse preferoni kastravec dietë? Zgjidhja më e mirë do të ishte produktet e mëposhtme:

 • Perime dhe zarzavate. Është më mirë të hani të papërpunuara. Ka në fakt nuk ka kufizime, por të anashkaluar, patate dhe patate e ëmbël.
 • Fruta. Ju mund të hani fruta tul ose lëng. Një zgjedhje e madhe do të jetë mollë, avokado, mango, dardhë, ju mund të përfshijnë disa rrush, pjeshkë, qershi.
 • Produktet e qumështit. Zgjidhni të ulët-yndyrë. Ndonjëherë ju mund të përballojë të vështirë djathë.
 • Vezët. I përshtatshëm si pule dhe quail. Hani ato të ziera ose të fërguara vezë në ujë, por edhe vezët, nuk është opsioni më i mirë për dietë.
 • Të mishit. Lepuri, pule, Gjeldeti, të ligët, peshk, dhe veal – kjo është ajo që ju jeni duke kërkuar për në dyqane.
 • Qull. Oriz, hikërror, të rralla – bollgur ose elb, por, sigurisht, vlim me ujë.
 • Mielli produktet. Ju mund të hani në mëngjes, pak bukë thekre, të zezë apo bukë gruri tërë.
 • Pije. Pa kufizime, ajo është e lejuar për të pirë e gjelbër dhe e teas bimor dhe 2 gota ujë mineral.

Ne tashmë e kemi përmendur që, në mënyrë ideale, çdo gjë që mund të hahet pa trajtim të ngrohjes, mund të hahen të papërpunuara. Mirë, nëse ju vendosni të gatuaj parë ose të dytë kurs, atëherë:

 • Vlim në ujë ose steamed.
 • Merak.
 • Piqem në furrë ose në skarë.

Kastravec është e mundur për të gatuaj të gjitha llojet e pjatave të tilla si të ftohtë supave, smoothies, salads. Si të thjeshtë dressings sallatë ju mund të zgjidhni ulliri ose luledielli vaj i parafinuar, por në sasi të vogla.

Çfarë nuk duhet të hani me kastravec dietë

Prania e kripës në trupin e njeriut është e nevojshme, por në qoftë se ju keni zgjedhur këtë dietë për humbje peshe pastaj për disa kohë kripa do të keni për të dhënë. Mos u shqetësoni, ajo nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj! Dhe për të përmirësuar shijen e ushqimit, të përdorin erëza dhe barëra.

parimet e dietës

E rëndësishme! Nuk është e nevojshme të kripës e kastravec. Nëse ju jeni të humbur peshë, atëherë kripë sigurisht që është e mundur. Por në një dietë është më mirë të mos për disa arsye. Kripë do të mbajnë ujin në organizëm, duke shkaktuar edemë dhe frenimin aktiv humbje peshe. Gjithashtu, kripur redukton pronat e dobishme e kastravec është 90%, negativisht ndikojnë saj vitamina dhe minerale të pronave.

E njëjta rregull vlen edhe për sheqer. Por në qoftë se ju nuk mund të jetojnë pa atë, pastaj shtoni, për shembull, në djathë dhe një majë e kallam sheqeri ose disa pika të shurup panje. Një alternativë e madhe të sheqerit në gjizë do të bëhet pemëve.

Duhet të themi "Jo!" dhe e zakonshme mëngjes, kafe, çaj të zi, kakao dhe të dëmshme të ëmbël, fizzy pije.

Ndalimi i shqiptohet:

 • Produktet e miell gruri (makarona, bukë të bardhë, biskota, ëmbëlsira).
 • Gjalpë.
 • Të konservuar.
 • Çdo ëmbëlsirat.
 • Yndyrore mish (mish derri, qengji).
 • Muesli.
 • Salcice.

Opsionet kastravec dietë

Nëse jeni të interesuar që sa më shpejt të jetë e mundur për të humbur paund shtesë, zgjidhni një mono-dietë në trangujt për humbje peshe. Përshtaten ky opsion nuk është për të gjithë, por vetëm për më të fortë-i dashur, sepse të gjitha që ju duhet është për t'u përgatitur për ditën sallatë e 2,5-3 kg e trangujve të freskët, e gjelbra, e kalitur me vaj perimesh. Të shpërndarë në 4-5 servings dhe rrinë në këtë dietë për 3-5 ditë.

E njëjta gjë është pesë-ditore dietë të trangujve dhe kos. Në ditën që ju duhet të hani 1-1,5 kg kastravecë dhe kos. Së bashku ose veç e veç – kjo është një çështje e shijes. Kjo do të përshtaten për ata që kanë stomak të fortë, si një efekt laksativ i kombinimit të kastravec dhe kos do të japë ditën e parë. Nëse ne i shtojmë kësaj edhe hikërror dieta, ushqimi mund të jetë e vazhdoi deri në 14 ditë. Atëherë ajo është e mundur për të humbur 10 lbs mbipeshë. Shumë hikërror mund të konsumohen deri në 4 orë në ditë. Ajo do të jetë e dobishme për alternative llojet e drithërave: me e zakonshme koncerte në të gjelbër, që përmban shumë lëndë ushqyese. Përparësia e këtë dietë është mundësia e salting ujë të valë hikërror. Por jo për kripë e trangujve, si kripë mund të rrënojat e tyre të dobishme pronave.

Shumë gra zgjedhin për dietë për tranguj dhe domate. Thelbi i saj është për të ngrënë e përditshme 5 servings e sallatë e domateve dhe trangujve 200 g, Kjo sallatë mund të rimbushet me ulliri ose luledielli vaj, lëng limoni, shtoni qepë, zarzavate dhe madje edhe një grimë të vogël të kripës. Asgjë më shumë nuk është i rekomanduar. Ju mund të pini e të gjelbër dhe çaj bimor me limon ose qumësht. Kohëzgjatja e dietës mund të jetë deri në 3 ditë. Për të hedhur në të tillë një dietë mund të jetë deri në 3 kg.

Rezultate të mira mund të japin dietë trangujt me mollë. Të dyja këto produkte janë të përdoret në dietat, sepse ju keni minimale kalori të vlerës. Kjo nuk është e rekomanduar për të kombinuar ato në një pjatë, por alternativ – ju lutem! Për shembull, për Mëngjes të hani 200 gram kastravec pure me bimëve, dhe pastaj pure një Mollë. Pastaj drekë 300 g sallatë kastravec, dhe përsëri të ngrënë një të gjelbër të Apple. Darkë me një gotë koktej të kos dhe trangujt dhe hani një Mollë. Vetëm 3 ditë nga kjo dietë mund të zgjasë deri në 3 kg Në një dietë me mollë shumë e ngjashme me dietën me lakër. Produktet gjithashtu alternative në ushqim. Kjo dietë duhet të vëzhgojë jo më shumë se 7-10 ditë.

Nuk ka gjithashtu një dietë në trangujve dhe vezë. Me këtë dietë ju nuk do të përjetojnë mungesa e proteinave në ushqim. Këto ushqime mund të jetë i alternuar, dhe mund të kombinohen me njëri-tjetrin. Ditën humbur deri në 700 gr. Kjo nuk është aq shumë, por e kohëzgjatja mund të jetë rritur në varësi të gjendjes shëndetësore.

Dietë trangujt me hikërror do të jetë një mundësi e madhe për njerëzit e të cilit stilin e jetës është e lidhur me të rënda fizike, mendore ose emocionale, stres. Grits është përgatitur në një mënyrë të pazakontë. Është e nevojshme për të mbushur mbrëmje me ujë të valë, mbi të natës hikërror e absorbon ujë dhe në mëngjes qull ne të mund të hajë. Trangujt gjithashtu mund të hahen në sasi të pakufizuar. Një ditë, kjo dietë është e mundur për të hedhur jashtë nga 1 deri 1.5 kg.

Nëse ju shkoni në palestër, bëj palestër dhe do të çojë një mënyrë jetese aktive, ne ofrojmë për të paguar vëmendjen për dietën në trangujt. Kohëzgjatja e këtij ushqimi për 14 ditë. Ajo e lejuar për të ngrënë patatet, kripë, kafe. Por është e nevojshme që të pini 2 litra ujë në ditë.

Dietë tranguj për një javë

Ne ju sugjerojmë të provoni 7 ditë dietë në trangujt. Ajo është e mirë jo shumë dietë të rreptë dhe të shkëlqyer humbje peshe rezultatet 5-7 kg.

Në ditë duhet të hamë 1.5-2 kg kastravecë.

Përveç standard Mëngjes, drekë dhe darkë, ju jeni i lejuar 2-3 snacks një ditë. Darkë është më e mirë rreth 8 PD, por jo më vonë se 22:00.

Në vijim menu është mjaft indikativ.

Dita e parë

 • Mëngjes. Të përgatisë një smoothie të kastravec, selino, kos, fetë e zezë apo bukë gruri tërë.
 • Drekë. Ju mund të zgjidhni sallatë me vezë kastravec, çaj jeshil, 100 gram oriz të zier dhe 150 g të zier apo të pjekur pule.
 • Darkë. Trangujt, të ziera vezë, çaj bimor.
 • E snacking. Të hash 2 mollë, të zëvendësojë ato me ngjyrë portokalli dhe dardhë.

vezë sallatë me kastravec

Dita e dytë

 • Mëngjes. Sallatë e kastravec, rrepkë dhe domate me zarzavate, proteina vezë të fërguara (numri i vezët – deri në 4), lëng agrume (portokalli apo grejpfrut).
 • Drekë. Sallatë e trangujve dhe karrota të papërpunuara, të spërkasë me lëng limoni, 200 g peshk dhe 150 g kungull, të pjekura ose steamed.
 • Darkë. Kastravec koktej me kos dhe 100 g djathë vilë.
 • E snacking. Një Mollë apo kastravec.

Dita e tretë

 • Mëngjes. Mint kastravec sallatë, të ziera vezë, çaj të gjelbër.
 • Drekë. Trangujt, 150 g e hikërror, dhe steamed peshku, çaj bimor.
 • Darkë. Ftohtë kastravec supë kalitur me kos, vezë të zier.
 • E snacking. Jo më shumë se 3 mollë ose një pjepër.

Ditën e katërt

 • Mëngjes. Trangujt, të ziera vezë, yndyrë të ulët gjizë me pak yndyrë krem kosi, çaj të gjelbër.
 • Drekë. Sallatë me kastravec, domate ose radishes, 20-30 gram djathë, në shërbim të lehtë perime supë, lëng me karrota dhe Mollë.
 • Darkë. Gjizë sallatë me kastravec dhe bimëve, çaj bimor.
 • E snacking. Mollë, portokall, apo bandë e rrushit me një grusht qershi.

Dita e pestë

 • Mëngjes. Sallatë e kastravec dhe lakër, onions gjelbër, krunde dolli, çaj të gjelbër.
 • Drekë. Kastravec sallatë me domate, 100 g oriz të zier 200 g pjekur ose të zier veal, çaj bimor.
 • Darkë. Sallatë e trangujve dhe zarzavate, 100 g gjizë, kos.
 • E snacking. Manaferrat ose 2 mollë.

opsionet e menysë

Dita e gjashtë

 • Mëngjes. Sallatë e trangujve, zarzavate, domate, bukë të zeza, poached vezë ose të zier, çaj bimor.
 • Drekë. Ndonjë të preferuar sallatë të trangujve, 200 g zier lepuri me brokoli, çaji jeshil.
 • Darkë. E hodgepodge e radishes dhe trangujt në kos.
 • E snacking. Portokalli dhe Apple.

Dita e shtatë

 • Mëngjes. Kastravec sallatë me lakër, karrota, mollë, wholegrain bukë, të gjelbër ose të çajit bimor.
 • Drekë. Trangujt, 100 g oriz të zier, 20-30 gram djathë, çaj bimor.
 • Darkë. Sallatë zarzavate, gatuar ose të freskëta beet, kastravec, 150 g djathë vilë, karrota apo lëngu i Mollës.
 • Një rostiçeri pasdite. Zgjidhni 2 mollë ose banane dhe një portokall.

Pas disa ditësh të dieting ju nuk mund të fillojë menjëherë është, ashtu si përpara, përndryshe të gjitha përpjekjet do të jenë më kot. Pakësojë, të marrë aktive, nuk përpiqet për të ngrënë të rënda ushqimore, të ushqimit të shpejtë, starchy dhe e ëmbël. Dietë në trangujve nuk është i balancuar, kështu që kjo nuk është mirë për t'u ulur mbi atë për një kohë të gjatë, sidomos për mono. Dietë e duhur në të vogla, por të shpeshta pjesë e ushqimit, aktive dhe të shëndetshme jetese gjithmonë ju ndihmon për të mbajtur të arsyeshme!

24.06.2019