Kefir dietë. Si të humbni peshë në një javë. 12 variante të kefir dietë

Shumë vite më parë, kefir dietë është e përhapur në mbarë botën. Pasi që ka shumë variacione të ndryshme të këtij dietë, të cilat ndryshojnë nga njëri-tjetri nga një grup i vlefshëm produkteve. Megjithatë, produkti kryesor në një dietë menu mbetet kos.

Kos dhe luleshtrydhe

Kefir dietë. Përdorimi

Shumë pyesin se pse kos? Kos me të vërtetë stimulon procesin e humbje peshe. Në të njëjtën kefir dietë tregon se njerëzit të cilët kanë vërejtur probleme me tretje, rikthen në florën e zorrëve, pa përdorimin e mjekësisë, ndihmon për të pastruar trupin, për të eliminuar toksina, nxit shkrirjen e ushqimeve të tjera dhe vitamina. Përveç një gotë kjo pije mund të të shpëtojë ty nga të Bezdisshme ndjenja e urisë.

Ndjekësit e dietës kanë shënuar përmirësim në lëkurën e fytyrës dhe të trupit, duke përmirësuar strukturën e flokëve, duke u shpëtoj e humbjes së flokëve dhe thyerje, përmirësimin e kushteve të thonjve dhe dhëmb smalt. Kjo pije ka një efekt i dobishëm në organet e brendshme, sistemit nervor, dhe sistemit të qarkullimit të gjakut. Pirja e kefir mund të sëmurë me një sëmundje serioze, si p.sh. diabeti. Në kos mund të bluaj manaferrat dhe të bëjë koktej se konsistenca e saj i ngjan të lëngshme kos. Kos – i përsosur për të pirë agjërimi ditë (më shumë në ditë agjërimi).

Për shkak të kefir dietat shumë, ju do të jetë në gjendje të zgjedhin për veten e tyre opsionin që i përshtatet më së miri.

Kefir dietë. 12 opsionet humbje peshe

Kefir dietë Nr 1 për 3 ditë

Ky i ashtuquajtur " të rreptë mono-dietë, e cila është gjithashtu e kujton agjërimi ditë në kefir. 1 ditë është sugjeruar për të blerë një litër e gjysmë kos. Të gjitha kos duhet të jetë i ndarë në 5-6 vakte. Hahet një shërbim të kos në lidhje me të njëjtin interval kohe, kur ndjenja e urisë nuk është duke shkuar për të kthyer poshtë. Në këtë dietë ju do të duan për të ngrënë, por kufizimi dietën tuaj, për 3 ditë, ju do të jetë në gjendje për të humbur 3-4 kg, dhe të ndjehen shkëlqim në të gjithë trupin.

Dimrit kefir dietë Nr 2 për 3 ditë

Një tjetër tre-ditore kefir dietë, e cila konsiderohet shumë e efektshme, dhe dimrit. Ju mund të merrni shpëtoj prej dy deri në katër kilogramë. Kjo do të varet nga të rreptë në respektimin e udhëzimeve dhe karakteristikat individuale të organizmit. Mos e përsërisin këtë dietë më shpesh se një herë në muaj. Kjo dietë është toleruar më e lehtë se versioni mëparshëm në sajë të një më shumë gamë të gjerë të lejuar ushqime.

Mostra menu e dietës:

Fruta dietë
 • Mëngjesi: një Filxhan çaj apo kafe me qumësht, me avull të fërguara vezë, lakër turshi;
 • E dytë Mëngjesi: një gotë kefir;
 • Dreka: supë pule, braised karrota, kos;
 • Meze: një gotë kefir;
 • Darka: peshk të pjekur, kos.

Për Mëngjes ju mund të hani të ziera ose të buta-ziera vezë, të lejojë vetes pak e thata dolli me gjalpë. Për drekë ju mund të gatuaj tuaj kërpudha supë ose lakra merak me mish, vinaigrette. Për darkë, në vend të një gjellë kryesore, ju mund të përgatisë gjizë dhe karrota tavë me fruta të thata. Si snacking është e lejuar për të ngrënë të freskëta dhe molla e pjekur, një fetë e vogël të ulët yndyrë djathë, gotë qumësht i skremuar ose kos.

Shirita kefir dietë Nr 3

Kjo dietë do të apelojë për shumë, pasi ajo është transferuar të lehtë të mjaftueshme, dhe trupi merr mundësinë për të humbur peshë. Thelbin e dietës është që ditën e parë që ju vetëm mund të pini kos, mundësisht pa yndyrë ose me përmbajtje yndyrë prej 1%. Ju mund të pini kefir pa ndonjë kufizim për të hequr qafe të ndjenjës së urisë. Dita e dytë ju mund të hani ushqime të zakonshme. Është e këshillueshme që të mos hani çdo gjë pas shkarkimit kefir, mundohuni të hani më shumë ushqime me proteina, dhe për të shmangur të skuqur, i tymosur, yndyrë. Kështu që ju mund alternative ditë për çdo sasinë e kohës, derisa të arrini në peshën e dëshiruar.

Fruta dietë në kefir Nr 4

Kohëzgjatja e këtë dietë është një mesatare prej 3-4 ditë. I ulur në të, ju mund të humbni 2-3 kg. Gjatë dietës mund të pini rreth 2 litra kos. Përveç kësaj pije ju jeni i lejuar për të ngrënë fruta dhe perime në çdo sasi, deri në ndjenjë të ngopje. Kefir-ditë fruta mund të përdoret si ditë agjërimi pas pushimet dhe festat.

Nëntë-ditor kefir-Apple dietë №5

Kos dhe mollë

Kjo dietë është e rreptë dhe përbëhet nga 9 ditë. Gjatë dietë ju do të humbni 6 deri në 9£. Për të njëjtin efekt pas një dietë është mjaft e qëndrueshme. Sidomos në qoftë se ju jeni do të tërhiqen gradualisht nga dieta, dhe nuk do të lash jashtë në të gjitha të ndaluara produktet. Në mënyrë që të mos ndjehen të bouts e dobësisë dhe marramendje, mund të shtoni në dietë me pak proteinë e produkteve.

Tre ditë ju do të duhet të pini 1.5 litër të ulët-yndyrë kos. E dyta tri ditë nuk do të hani mollë kosi. 1.5 kg mollë të përhapet në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës dhe të hani sa dhe kur të keni uri. E treta tre ditëve përsëri të pirë pa yndyrë kos.

Nëntë-ditor kefir dietë Nr 6

Një tjetër version i nëntë-ditor dietë është si më poshtë:

 • Tre ditët e dietës mund të pini sasi të pakufizuar të kefir me 1% yndyrë dhe 100 g oriz të zier pa kripë;
 • Të dytë tre ditë: numër të pakufizuar të ulët-yndyrë kos dhe 100 g të zier pule pa lëkurë dhe yndyrë, pa kripë;
 • E treta tri ditë hani mollë dhe pini kefir në sasi të pakufizuar.

Vështirë kefir dietë №7 deri në 8 ditë

Ka edhe tetë-ditor versionin e dietës. Ajo është konsideruar si shumë të rrepta dhe mjaft e vështirë, trupi nuk mund të përballojë të tilla kufizime të rënda në ushqim. Përveç kësaj, trupi gjatë këtij dietë humbet ushqyesve thelbësore, pra, para se ju ndiqni atë, këshillohuni me mjekun tuaj. Megjithatë, ajo është shumë e efektshme. Për çdo ditë ju janë dhënë një listë e disa ushqime që ju mund të hani. Të gjitha produktet janë të ndarë në disa pjesë.

 • 1 ditë e gjysmë litër kos, 4 patate të ziera.
 • Dita 2: një gjysmë litër kos, një kile e frutave të thata (zgjidhni frutat që ju pëlqen, të tilla si prunes, kajsi, rrush i thatë).
 • Dita 3: një gjysmë litër kos, një kile e nonfat gjizë.
 • Dita 4: një gjysmë litër kos, një pintë krem kosi.
 • Dita 5: një gjysmë litër kos, 300 g të pulës i gatuar.
 • Dita 6: një gjysmë litër kos, 2 kg fruta.
 • Dita 7: 2-3 litra kos.
 • Ditën e 8: ujë mineral në çdo sasi.
Kos

Agjërim ditën kefir dietë №8

Kjo dietë është për ditët pas festave, festat, devijime të mëdha në dietë, overeating. Kefir agjërimi ditë të ju lejojnë për të marrë në formë, humbasin ato paund shtesë që kanë qenë të rekrutuar një ditë më parë. Hani sipas këtyre skemë për 1 ditë, dhe ajo do të jetë e mrekullueshme "shkarkimit" për trupin.

 • Mëngjesi: një copë e vogël e thata të bukës, një gotë e kefir;
 • Dytë Mëngjesi: 2 të vogël të mollë, një Filxhan i kos;
 • Dreka: 200 g peshk i zier, perimeve sallatë ose lakër turshi;
 • Meze: një gotë kefir;
 • Darka: 1 Mollë, copë të vogël të ulët yndyrë djathë;.
 • Para se të shtrat: një gotë me kefir.

Kefir dietë për javën Nr 9

Një tjetër opsion rreptë dietë javore është shumë popullor. Dieters janë tërhequr nga mundësia për të përgatitur ushqime të thjeshta, duke shmangur orë të gjata në këmbë në furrë. Dietë përdor një grup të rreptë të produkteve, devijim nga e cila është e papranueshme. Dietë e vështirë, kështu që është e pamundur për të aplikuar atë më shumë se 1 herë në disa muaj. Gjatë javës që ju mund të merrni shpëtoj prej 5 kg nga pesha e tepërt. Të lejuara për të ndryshuar llojet e kefir, me përmbajtje yndyrë dhe përbërja. Gjithashtu lejohet një frut kos dhe bifidus kos.

 • 1 ditë: një gjysmë litër kefir dhe 5 patate të ziera;
 • Dita 2: një litër e gjysmë kefir dhe 100 g të zier pule mish;
 • Dita 3: një gjysmë litër kos dhe 10 g të zier veal apo mish lope;
 • Dita 4: një litër e gjysmë kefir dhe 100 g të zier të ulët-yndyrë të peshkut;
 • Dita 5: një gjysmë litër kos, perime dhe fruta me ndonjë përjashtim të banane dhe rrush;
 • Dita 6: 2 l e kefir;
 • Dita 7: ujë mineral pa gaz.
Kos dhe djathë vilë

Kefir-gjizë dietë №10

Kos i kombinuar me gjizë të stimuluar metabolizmin, për shkak të cilat pesha do të shkojnë më të shpejtë. Gjatë dietë ju do të keni për alternative gjizë, kefir dhe gjizë dhe kefir ditë. Për djathë ditë të zgjidhni të ulët yndyrë djathë vilë në shumën prej 500-600 g. Ndajeni djathë në pjesë të barabarta dhe të hani, kur ju jeni të uritur. Përparësia e djathë është se ajo është edhe e ushqen trupin, furnizon trupin me kalcium dhe proteina, e mbush trupin me energji. E gjizë ditë ju mund të pini e të pakufizuar me ujëdhe çaj të gjelbër.

Për kefir e ditës keni nevojë për një litër e gjysmë të ulët-yndyrë kos, është gjithashtu i ndarë në pjesë të barabarta, të cilat ju duhet të pini gjatë ditës. Kefir-djathë në ditë për qëllim të përfshijë në menynë 350 g djathë vilë dhe 750 g kos, e ndarë në numrin e vakteve. Që të ulet mbi një të tillë dietë është e rekomanduar jo më shumë se 3 ditë.

Kefir dietë për 5 ditë me radhë Nr 11

Karakteristikë e këtë dietë është se ju duhet të hani në një të rreptë orar nga ora, domethënë, çdo dy orë.

 • 7.00 – një Filxhan çaj jeshil ose kafe pa sheqer;
 • 9.00 – sallatë e karrota integruar me vaj ulliri;
 • 11.00 – 200 gram e gatuar mish pule mish;
 • 13.00 – 1 medium Apple;
 • 15.00 – 1 vezë të zier;
 • 17.00 – 1 Mollë;
 • 19.00 – 10 manaferrat prunes;
 • 21.00 – një gotë të ulët-yndyrë kos.

Kefir dietë e të ushqyerit Instituti Nr 12

Kjo është më e gjata kefir dietë të gjithë, dhe kohëzgjatja e tyre është 21 ditë. Tre javëve të para të dietës mund të merrni shpëtoj prej 10 paund shtesë. Për këtë dietë nuk ka rekomandime të qarta mbi përbërjen e produkteve, megjithatë, ju duhet të ndiqni udhëzimet e këtë dietë, për efektive humbje peshe.

Smoothies
 1. Hani porcione të vogla 5-6 herë në ditë.
 2. Mundohuni të mos për të overeat.
 3. Zgjidhni ushqime me kalori minimale vlera.
 4. Eliminuar nga dieta sheqeri, patate, pasta, bukë.
 5. Gjysma e yndyrë në dietë duhet të jenë me origjinë bimore.
 6. Fruta dhe perime të pa niseshte lejohet të hajë pa kufizime.
 7. Të gjitha produktet e qumështit duhet të jetë i lirë e yndyrat.
 8. Mish dhe peshk gjithashtu nuk duhet të përmbajnë yndyrë.
 9. Një ditë të pish të paktën 1 litër kos.
 10. Shuma totale e të lëngshme: 1.5 l në ditë, nga të cilat një litër kos. Ndërsa pjesa tjetër janë lëngje perime, dhe të lëngshme të përfshira në pjesën tjetër të produkteve, p.sh. në supave.
 11. Një ditë hanin jo më shumë se 5 g e kripës.
 12. Mundohuni të mos kaloni vakte, të hanë në të njëjtën kohë.
30.05.2019